Kişisel Site

Ders Geçme Sistemi – Harflerin Çözümü İçin Örnek

2 Aralık 2012 | Yazar: Aöf Kredili Çıkmış Sorular | Henüz yorum yapılmamış | 7.583 Görüntülenme

Harf Notlarının Anlaşılabilmesi İçin Örnek Çözüm

Açıköğretim Fakültesi Adalet Önlisans Programı öğrencisi Selman S. 1. yarıyıl (Güz Dönemi) derslerinden aldığı başarı notu ve başarı notuna göre oluşan harf notu aşağıda verildiği gibi olsun.

Harf notlarının anlaşılabilmesi için Ali ÇAVUŞ’nin bir dönemde sorumlu olduğu tüm derslerinden aldığı harf notlarını yorumlayalım.

 

Selman S. almış olduğu notlara bakıldığında FF aldığı “Halkla İlişkiler ve İletişim” ve “İdare Hukukuna Giriş” dersinden tekrara kalmıştır.
CC ve üzerinde harf notu aldığı derslerden geçmiştir.
CC ve FF arasında harf notu almış olduğu “Türk Anayasa Hukuku” dersinden geçip geçmediği ise genel not ortalamasına göre belirlenecektir.

bagil degerlendirme 10 Ders Geçme Sistemi   Harflerin Çözümü İçin Örnek

Dönem Not Ortalamasının Ve Genel Not Ortalamasının Belirlenmesi

Her dönem sonunda öğrencilerin başarı durumu, Dönem Not Ortalaması ve Genel Not Ortalaması ile belirlenir.

Bu amaçla, kayıt olunan ve not ortalamalarına katılan her dersin kredisiyle o dersten bağıl değerlendirme sonucunda belirlenen harf notunun katsayısı çarpılarak bulunan değerlerin toplamının, bu derslerin kredilerinin toplamına bölünmesi ile bir not ortalaması bulunur. Bu işlem bir dönem içinde alınan dersler için yapılırsa Dönem Not Ortalaması (DNO), o zamana kadar alınmış bütün dersler için yapılırsa Genel Not Ortalaması (GNO) elde edilir.
Genel Not Ortalaması hesaplanırken, tekrar edilen ders bulunması halinde bu dersten alınan en son not dikkate alınır.

Örneğimizdeki Adalet Önlisans Programı öğrencisi Selman S.’un sorumlu olduğu güz dönemi derslerinin ECTS yani Avrupa Kredi Transfer Sistemi kredileri aşağıdaki tabloda olduğu gibidir. Tüm programlarımızda belirlenmiş olan kredi değerleri ECTS kredileridir. Avrupa Kredi Transfer Sistemi (ECTS/AKTS) bir akademik denklik sistemi olup temel amacı farklı ülkelerin eğitim kurumlarında öğrenim gören değişim öğrencilerinin aldıkları derslerin sonuçlarının olabildiğince adil bir biçimde ilgili kurumlarca karşılıklı olarak tanınmasını sağlamaktır. Bu sistemin uzun vadeli amacı ise kredi ve notlandırma konularında Avrupa çapında standartlaşmayı, şeffaflığı sağlamak, böylelikle Avrupa bütünleşmesinin eğitim boyutunu güçlendirmektir. Bu bakımdan Avrupa Kredi Transfer Sistemi, yükseköğrenim alanında Avrupa çapında geçerli bir “ortak dil” olarak nitelendirilmektedir. Üniversitemiz de bu konuda Türkiye’de öncü yükseköğretim kurumlarından biri olarak dönemlik sisteme geçişle birlikte tüm derslerini ECTS kredileri olarak tanımlamıştır.

Selman S. güz döneminde yapılan sınavlar sonucunda bu tabloda verilen harf notlarını almıştı.

bagil degerlendirme 11 Ders Geçme Sistemi   Harflerin Çözümü İçin Örnek

Dönem Not Ortalaması

bagil degerlendirme 13 Ders Geçme Sistemi   Harflerin Çözümü İçin Örnek

Selman S.’nin güz döneminde Dönem Not Ortalaması 1,65. Öğrencimiz birinci yarıyılda olduğu için bu ortalama aynı zamanda Genel Not Ortalaması olmaktadır.

Dönem Sonunda Genel Not Ortalaması

bagil degerlendirme 13 Ders Geçme Sistemi   Harflerin Çözümü İçin Örnek

Bir öğrencinin genel not ortalamasının her dönem sonunda en az 2,00 olması gerekir. Güz dönemi veya akademik yıl sonunda 2,00 genel not ortalamasını sağlayamayan öğrenciye internette öğrenci sayfasında “Akademik Yetersizlik Uyarısı” yapılır. Örneğimizdeki Selman S.’nin GNO 1,65 olduğundan bu öğrenciye “Akademik Yetersizlik Uyarısı” yapılacaktır.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.3/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
Ders Geçme Sistemi - Harflerin Çözümü İçin Örnek, 7.3 out of 10 based on 3 ratings
Anahtar Kelime Bulunamadı.
Etiketler :

Yorumlar


Aöf Hakkında Herşey....close