Kişisel Site

(Aöf) Açıköğretim Sınavları İçin Çalışma Teknikleri

24 Ekim 2012 | Yazar: Aöf Kredili Çıkmış Sorular | Henüz yorum yapılmamış | 26.662 Görüntülenme

Açıköğretim sınavlarına kısa sürede nasıl hazırlanılır? Açıköğretime yeni başlayanların aklına bunun gibi birçok soru geliyor. Açıköğretim okuma kolaydır. Kolay çalışmayı öğrenmek ilk yapılacak iştir. Fakat derslere çalışmak zordur. Bu nedenle de düzenli çalışamayanlar sınavlarda başarılı olamıyorlar. Peki doğru yöntemlerle daha az çalışarak açıköğretim sınavlarını nasıl geçebilirsiniz? Yıllarca süren açıköğretim sınavları ile ilgili işlerimizden doğan tecrübemizi sizinle paylaşıyoruz.

Açıköğretim sınavlarına nasıl çalışmalıyım?
Açıköğretimde en önemli sınav arasınavdır. Çoğu kişi arasınavın %30 u alındığı için pek çalışmamaktadır. Halbuki vize’den ne kadar yüksek alırsanız yılsonu (final) sınavından o kadar kolay geçersiniz. Bir örnek verecek olursak; Bir dersten arasınavda 90 aldığınızda, final sınavına hiç çalışmadan arasınav bilgilerinizle finalden 30 alıp dersi geçebilirsiniz. Fakat arasınavdan 30 aldığınızda finalden 58 almanız gereklidir. 30 aldığınız arasınav bilgilerinizle finalden ancak 20 alabilirsiniz. Bu durumda bu dersten kalmış olursunuz.
Yardımcı kitaplar, ders özetleri size çok büyük zaman kazandıracaktır. kitaptan bakarak arasınava kadar kaç ünite çalışmanız gerektiğini öğrenin. Bu konuları sınava kadar kalan güne bölerek her gün en az çalışacağınız konuyu bulmuş olacaksınız. Örneğin 30 üniteye çalışmanız gerekli ve sınava 30 gün var. 30/30=1 Yani günde en az bir buçuk ünite bitirmeniz gerekli.
Sınava çalışırken rahat olun,stresli ortamlarda ders çalışmayın. Çok çalışmak yerine düzenli çalışmak daha faydalıdır. Her ünite bitirdiğinizde kendinize zaman ayırın. Mola verin.
Her zaman ders notları,aöf çıkmış sorular gibi materyalleri yanınızda bulundurun.Boş zamanlarınızda göz gezdirin..
Her ünitenin sonundaki soruları, üniteyi bitirir bitirmez çözün. Bu sorular konuyu o anda anlayıp anlamadığınızı test eder.
Çıkmış sorulara çalışmadan önce konular hakkında bilginiz olması gerekir.Önce konulara sonra çıkmış sorulara bakın.
Son 1 hafta kala ders çalışmaya başlarsanız,tüm derslere boğulmayın,en kolay verebileceğiniz 2-3 derse çalışın.Zararın neresinden dönerseniz kardır…
Sınav geldi çattı ….
ÖSS sınavındaki stres açıköğretim sınavlarında bulunmuyor. Ayrıca yanlışlar doğruları götürmediği için sınava daha rahat girebiliyorsunuz.
Açıköğretim sınavlarında her ders için 40 dakika verilir. Bir gün 3 dersten, diğer gün 4 dersten sınava gireceksiniz. Buda bir gün 120dk, diğer gün 160dk demektir. Süre oldukça fazladır. Yetiştirememe gibi bir sorununuz olmaz.
Yanlışların doğruları götürmediğini söyledik .. Sınavlarda cevaplar genelde eşit olarak şıklara dağılır. Örneğin 30 soru var ise 6 tane A, 6 tane B, 6 tane C, 6 tane D, 6 tane E olacağını düşünebilirsiniz.
Diyelim 20 soruyu yaptınız cevaplardan hiç A yok. Demek ki kalan 10 sorunun 6 tanesi A şıkkı hepsini A YAPSANIZ DAHİ 6 SORU GARANTİ:)
Her insanın bilgiyi öğrenme yöntemi farklıdır;Kimi dinleyerek(video dinleme)Kimi okuyarak.Sizin kendi kişiliğinize hangi metod yatkınsa ona yönelin..
Sınavları bir maraton gibi düşünün,100 metre koşusu koşar gibi son dakikaya bırakmayın,nefesiniz kesilebilir..
herkese başarılar…..

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.2/10 (26 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 5 votes)
(Aöf) Açıköğretim Sınavları İçin Çalışma Teknikleri, 8.2 out of 10 based on 26 ratings
Aranan Kelimeler: ,

Yorumlar


Aöf Hakkında Herşey....close